BeybladeWeB
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

BeybladeWeB

BeybladeWEB'e buradan ulaşabilirsiniz... http://www.beybladeweb.com mutlaka ziyaret edin

AnasayfaLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap

Türkçemizi koruyalım!!

5 posters
YazarMesaj
uFoLu

uFoLu

Türkçemizi koruyalım!! Empty
MesajKonu: Türkçemizi koruyalım!!   Türkçemizi koruyalım!! Icon_minitimeSalı Ağus. 04, 2009 10:20 pm

Arkadaşlar,hepimizin dikkat etmesi gereken bir konu olduğunu düşünüyordum ve hâlâ düşünmekteyim,umarım söylediklerimi dikkate alıp yazınızı birazcık dahi olsa düzeltirsiniz.

Günümüzde Türkçe'nin hâlini ifade eden bir resimle başlamak istiyorum.

http://img472.imageshack.us/img472/5831 ... mizjr0.jpg (genişliği çok fazla olduğundan adres şeklinde vermek zorunda kaldım)

MSN dili Türkçe'mizi gerçekten mahvetmekte,bunları da yanı sıra yazınızla foruma yansıtıyorsunuz zaten.

Arkadaşlar,lütfen yapmayın.Bu nedir ya?"mrb","bn","slm","ok" yazmakla elinize ne geçiyor?Birkaç harf daha basmak çok mu zor?Doğrusu "hain" olan sözcüğü "hayin" diye uzatmayı biliyorsunuz ama.Şu içinde bulunduğumuz duruma bir bakar mısınız?Hadi gerçekten aşınma veya hızlı yazmaktan dolayı olanları geçtim.Onlar ilk bakışta farkediliyor zaten.Türkçe'si olan kelimeler bile İngilizce yazılıyor artık.Durun bir de link vereyim:

http://www.tdk.gov.tr/TR/BelgeGoster.as ... DE3DF29AC6

Oradan arayın bakalım Türkçe'de "bilioz","sn","nbr" gibi sözcükler var mıymış?Türkçe resmen yok oluyor.Hadi uluslararası terimlerin kullanılmasını anlıyorum,"Saldırı Çemberi" yerine "Attack Ring" diyebiliriz,ama o kadar.Yabancı kelimeleri alıp da dilimize kazımak sizce doğru bir şey mi?"Artık şu takım 4ever!" ne saçma bir sözdür bu ya?"Sonsuza kadar onu tutuyorum" diyemiyor musunuz?Türkçe'yle İngilizce'yi birarada kullanmak saçma değil mi?"Tamam" yerine "ok" yazıyorsunuz.Oldu mu şimdi?Türkçe,Arapça'dan sonra dünyanın en zengin dilidir.Sizce İngilizce sözcük kullanmaya gerek var mı?"tmm" yazınca elinize ne geçiyor?En çok yaptığınız hata da,"de" eki."Dahil","bile" anlamı taşıyan "de","da" ekleri,ayrı yazılır."gzl" yerine "güzel" yazmak çok mu zor?Dizüstü bilgisayara bile "notebook" diyorlar artık."Etkin" yerine "aktif" (active) ,"olumlu" yerine "pozitif" (pozitive) ,"olumsuz" yerineyse "negatif" (negative) yazıyorlar.Halbuki bunları yapmak sizin İngilize'nizi düzeltmez.Aksine,kelimelerin okunuşlarını Türkçe olarak yazdığınız için düşürür.Hem Türkçe'nize zarar veriyorsunuz,hem İngilizce'nize.

Lütfen bundan sonra daha dikkatli olalım.Özellikle yazım kurallarına dikkat edelim.

ALINTIDIR
KAYNAK:BBW
D@NG€R[H@D€S]

D@NG€R[H@D€S]

MesajKonu: Geri: Türkçemizi koruyalım!!   Türkçemizi koruyalım!! Icon_minitimeSalı Ağus. 04, 2009 10:36 pm

Paylaşım için sağol...
yakamoz786
Admin
yakamoz786

MesajKonu: Geri: Türkçemizi koruyalım!!   Türkçemizi koruyalım!! Icon_minitimeÇarş. Ağus. 05, 2009 12:52 am

Teşekkürler.
http://beybladeaogt.yetkinforum.com
neska95

MesajKonu: Geri: Türkçemizi koruyalım!!   Türkçemizi koruyalım!! Icon_minitimePerş. Ağus. 06, 2009 12:33 am

paylasim icin tesekkurler
kkai88

kkai88

MesajKonu: Geri: Türkçemizi koruyalım!!   Türkçemizi koruyalım!! Icon_minitimeÇarş. Eyl. 16, 2009 9:43 am

pylsm içn tşkr Very Happy konuya uydu Very Happy

Türkçemizi koruyalım!!
1 sayfadaki 1 sayfası